středa 27. června 2018

Kuličkové pero Caran d'Ache z recyklovaných kapslí Nespresso


 photo carandache-nespresso-penshop_03_zpspl1wetel.jpg

Na kapslové kávovary jsem měl vždycky ambivalentní názor. Je to jednoduchý způsob, jak si doma připravit chutné espresso, ale zároveň to není ohleduplné k životnímu prostředí, protože kapsle snad nikdo nerecykluje, nerozděluje je na hliníkovou část a zbytek kávy, a prostě je celé hází do koše. Proto bych jej ani nechtěl, a vystačím si se svojí french press a instantní kávou. Nesuďte mě, nejsem halt žádný kaféfašista.

 photo carandache-nespresso-penshop_01_zpse1iy36tk.jpg

Dvě známé švýcarské značky se teď spojily, a v Penshopu si od minulého týdne můžete koupit kuličkové pero Caran d'Ache z limitované kolekce vyrobené z hliníkových obalů kapslí Nespresso.  Caran d'Ache vzal svůj ikonický model 849 z roku 1969 a představil jej v novém hávu. Tělo je z hliníku s vyrytým nápisem "Made with recycled Nespresso capsules" má matnou povrchovou úpravu šedomodré barvy a perlovým třpytem, která kromě hezkého vzhledu také umožňuje pohodlné a pevné uchopení. Špička z oceli píše krásnou linkou a prý vystačí na 600 stran formátu A4. 

Za zmínku stojí také obal, který je z obyčejného, recyklovaného kartonu, umně poskládaného tak, že tvoří representativní kazetu.

 photo carandache-nespresso-penshop_05_zpsmv0qfsqc.jpg

 photo carandache-nespresso-penshop_06_zpstaqof5s0.jpg

Samotné pero je nádherný kus, a kvalita zpracování je přesně taková, jak u této značky očekáváte. Přemýšlím však nad tím konceptem.  Je chvályhodné, že se konečně různé značky začínají chytat za nos a přemýšlet nad tím, co s odpadem, který jejich výrobky způsobují. Přeci jen, hliník je kov, a ten se dá stále dokola tavit a do nekonečna měnit v jiné věci.

 photo carandache-nespresso-penshop_02_zpsrkrfcxtm.jpg

Ale pak si také říkám, že toto pero by měla vyrábět nějaká levnější značka, aby si je lidé kupovali ve velkém měřítku, a s kapslemi tak bylo naloženo smysluplně, a ne pero představovat jako něco zvláštního v limitované kolekci. Trochu mám dojem, že Nespresso se snaží "vylepšit" svůj obraz. Ale kdyby to vyrobil někdo laciný, brali by to lidé jako impuls k zamyšlení se nad sebou nebo jako krok k šetření materiálu?

Každopádně je to nádherný kousek z dílny Caran d'Ache a doufejme, že přiměje uživatele Nespressa k recyklaci kapslí, když už je musí používat, a Nespresso k jejich dalšímu využití. 

 photo carandache-nespresso-penshop_04_zpsvnrnnt4t.jpg

4 komentáře:

 1. Napsal jsi to hezky. A i mně jako nekonzumentovi Nespressa se pero moc líbí :)

  OdpovědětVymazat
 2. Mě se ohromně líbí jakýkoliv ovový psací prostředek, už od základní školy jsem zvyklá na takovéto pentelky :) Tento krásný klasický design je mému oku velmi milý. Jen je mi líto :D že to nejsou pera plnící s klasickou špičkou - ale to by tam zase design byl porušen nutností vršku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Plnicí pero v tomto designu mají, ale není z kapslí Nespresso...

   Vymazat
 3. Nespresso zrovna kapsle bere zpet a recykluje. https://www.nespresso.com/cz/en/recyklace-kavovych-kapsli

  OdpovědětVymazat