pondělí 13. ledna 2020

Tmavomodrý bomber


 photo czechfashionisto-bomber_01_zpsowftg6o5.jpeg

 photo czechfashionisto-bomber_02_zpspftedvfo.jpeg

Když jsem byl malý, říkalo se jí letecká bunda nebo bluzon, ale dnes, vlivem amerikanizace a částečně asi také neschopností módních redaktorů používat české názvy namísto anglicismů, jí "musíme" říkat bomber. 

Je to jeden z kousků pánského šatníku, který z vojenské výstroje pronikl do civilní módy a stal se klasikou. První letadla by otevřené dvouplošníky, které nelétaly závratnou rychlostí, ani nedosahovaly velkých výšek, a tak v nich stačilo běžné oblečení, tedy dlouhé kabáty. V době první světové války se výkon letadel začal zvyšovat; začaly létat mnohem rychleji a výše, a v kabinách nebylo topení, a tak bylo potřeba teplejšího, a zároveň praktického oblečení, které by letce neomezovalo v pohybu. Možná jste si někdy všimli, že když si v autě přisednete dlouhý kabát, nedosáhnete pak na volant. :)

A tak se z dvouřadých kožených kabátů staly krátké, do pasu střižené bundy, které umožňovaly pohodlné nastupování do letadel a neomezovaly pohyb, a podobné začali nosit i motorkáři, protože kůže neprofoukne. Původní letecké bundy bývaly kožené a podšité beránčí srstí, dnes najdeme všelijaké varianty, z vlněných látek, jako je ta moje, a nejčastěji asi z nylonu.

Když jsem před třemi lety trávil podzim ve Francii, zaskočilo mě náhlé ochlazení. Když jsem v Galeries Lafayette vybíral ideální svršek, který zahřeje, sáhl jsem po této bundě, protože kabátů mám spoustu (a většina je ze sekáče, z vlny, a za hubičku, a nechtělo se mně investovat do něčeho, co už mám doma), a bundu žádnou. Abych pravdu řekl, obvykle nosím delší kabáty, a tak je to pro mě pořád trochu nezvyk, nosit krátkou bundu, ale je úžasně pohodlná, a je v ní teplo. Ten rok to byl asi nějaký módní hit, protože podobné měli všude, od New Yorkeru přes Háemko až po luxusní značky. Tato je vlněná, od značky Galeries Lafayette, a kožíšek u krku je z beránka, takže svoje kožešinové haters dnes opět potěším... :D A vlněný svetr s bostonským teriérem je z Gantu. 

7 komentářů:

 1. To jste zklamal nejen kožešinové haters :)! Já bych si umělou kožešinu asi nevzal, radši si budu užívat příjemný přírodní materiál a dráždit ochránce zvířat, než abych se přizpůsoboval dnešní zjemnělé a pokrytecké zelené módě... Z beránka se stejně sní i maso, takže by i ochránci snad mohli být spokojeni, ne? Příště zase pravou!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No... Bunda stála v přepočtu asi čtyři tisíce, a vzhledem k tomu, že látka obsahuje asi 80 % vlny jsem nečekal, že by za ty peníze ještě i límec byl pravý (za stejnou cenu koupíte v Zaře polyesterovou bundu s umělou hnusokožešinou). Teď mně váš komentář nedal, a hned jsem se šel přesvědčit - a opravdu jde o skutečnou vlnu. :D Takže to jdu opravit. ;)

   Vymazat
  2. :DDD Super! Kožešinoví haters i lovers se radují! I když za vlnu nemusel beránek zaplatit životem, takže ta by u haters možná prošla, jen u velkých dogmatiků ne :). Doufám, že konečně přijde pořádná zima, abyste mohl vytáhnout něco z kožešiny!

   Vymazat
 2. Len tak mimochodom - bluzon a bunda sú takisto cudzie slová, len do češtiny prebraté o trocha skôr. Bluzon asi z latiny, alebo francúžštiny a bunda z maďarčiny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To nevyvracím, ale bomber jsem u nás běžně slyšel teprve před pár lety. ;)

   Vymazat
 3. Jako za 4k je to super, za tuhle cenu se často nestydí ani prodávat podobné bundy ze 100% uměliny...
  Já podobnou hledal, ale narazit u nás na beránka je dnes skutečně skoro nemožné. Všechny tyhle kožíšky bývají z polyesterového hnusu...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No právě, u nás je měli všude v řetězcích za podobné částky, ale samá umělina. Kdyžtak zkus Van Graaf. ;)

   Vymazat