neděle 4. května 2014

Vejce à la florentine


 photo vejce-ala-florentine_02_zps2791a967.jpg

Tentokrát jsem si k pozdní snídaní připravil Vejce à la florentine, protože miluji jídla z vajec. Den předem jsem si v mléce vyvařil bobkový list, celý pepř, trochu muškátového oříšku a soli, druhý den jsem mléko scedil a připravil z něj omáčku béchamel, do které jsem přidal trochu parmesanu a gruyère - takže vznikla omáčka Mornay. Pokud koření vyvaříte až před děláním béchamelu, nevadí.

Dejte vařit špenát. Nejlepší je čerstvý, ale ani mražený listový špenát není špatný.

Ve vodě s trochou octa, která je před bodem varu (šumí, ne vaří), si připravte ztracená vejce - musíte je opatrně rozklepnout těsně nad hladinou, aby vypadala hezky. Mezitím si v toasteru připravte anglický muffin (asi je seženete jen v Marks & Spencer) rozříznutý vejpůl (pokud vaříte pro více než dvě osoby, je lepší je dělat v troubě, aby bylo vše teplé v tu stejnou chvíli).

Muffiny namažte máslem, položte na ně dobře okapaný, spařený (napsal bych blanšírovaný, ale připadá mi to zvrácené) špenát, ztracená vejce a přelijte omáčkou Mornay. Pro dochucení a na ozdobu jsem je ještě zasypal trochou čerstvě namletého pepře. Dobrou chuť :)

11 komentářů:

 1. Mňam! To je přesně podle mého gusta, můžu se někdy stavit na pozdní snídani?

  OdpovědětVymazat
 2. doporučuju vyzkoušet i zapečenou verzi (viz třeba http://www.apetitonline.cz/recepty/3594-florentska-vejce.html). mňam:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To vypadá také dobře a co se přípravy týče, je to jednodušší ;)

   Vymazat
  2. Ale tvůj recept se mi líbí více, to si musím uvařit. Já ti říkám, dělej blog o jídle.

   Vymazat
  3. Pořád o tom přemýšlím, ale když už vařím, tak většinou, řekněme, staromódní recepty a nevím, jestli by většina skousla, že doporučuji podávat rybu na vkusném postříbřeném tácu s omáčkou beurre blanc à part v omáčníku :D

   Vymazat
  4. Ať si trhnou. Já myslím, že na trhu je v tomhle díra. Nikdy se nezalíbíš všem a na tohle máš talent, přece se nevyděsíš několika anonymama z netu.
   Navíc móda je taková povrchní, ale vaření, vaření je věda pro hladové...a to jsou čas od času všichni.

   Vymazat
 3. To vypadá přímo delikátně! :)

  OdpovědětVymazat
 4. A kde jsi na to sehnal dobrá vejce?

  OdpovědětVymazat
 5. Ty tvoje vejce, Vítku já zbožňuju. Kristy

  OdpovědětVymazat
 6. Mnam! Tak tyhle tvoje vejcáky bych si dal líbit! Luban

  OdpovědětVymazat