pondělí 31. října 2011

Bleší trh v Mauerparku


Photobucket

V sobotu, respektive v neděli ráno jsem nepřišel domů příliš pozdě (ale pro jistotu jsem si natřel kruhy pod očima hydratačním krémem, protože podle mého spolubydlícího prý vypadám jako kdyby mi někdo vrazil), takže jsem byl schopný konečně se vypravit na slovutný bleší trh v Mauerparku. Ale ještě předtím jsme si s kamarádem dali naprosto úžasnou snídani v Café November. Frühstücksétagère – etažér se sýry, uzeninami, parmskou šunkou, ovocem, pomazánkami, máslem, kuřecím masem s curry… Je to pro dva, ale najedli by se z toho i tři, takže jsme se přežrali jak prasata, jak to bylo dobré.

Mauer v němčině znamená zeď (v tomto případě berlínská). Kdysi tímto parkem totiž procházela hranice mezi Východním a Západním Berlínem. Je to nejznámější trh v Berlíně, takže je tam pořádně plno. Už cestou tam mě otrávil pomalu plynoucí dav a u vchodu už jsem nabyl dojmu, že jsem se připletl ke komparsu nějakého zombie filmu nebo k účastníkům zombie walku – tak pomalu se všichni táhli, pohupovali se a vráželi do sebe (víte přece jak chodí zombie, ne?). Nenávidím, když jde někdo tak pomalu, že tím zdržuje ostatní. Hlavně když stojí uprostřed chodníku/průchodu/ulice/mezi dveřmi. A ještě když si na pomoc přivede malá děcka, která vám šlapou na nohy anebo vám přes ně rovnou přejíždí kočárky… Takže jestli se tam někdy budete chtít vydat, nechoďte hlavním vchodem, ale kousek před ním zahněte do parku a vlezte do prostoru vyhrazeného pro bleší trh jedním z bočních vchodů ;)

Ta tlačenice ale stála za to. Na trhu najdete všechno možné. Porcelán, broušené sklenice, postříbřené nádobí, zavazadla, tašky, mapy, kožichy a různé kožešinové doplňky, oblečení, vojenskou výstroj, boty, gramofony a desky, jízdní kola, ale i nábytek, dřevěné přepravky na víno, nářadí a různé součástky, mince, obrazy – všechno, na co si vzpomenete. Někdo tam dokonce prodával lahve od Lagerfeldovy Coca-Coly za 15 Euro! A mezi tím vším voní stánky s občerstvením.

Strávil jsem tam několik hodin, abych si všechno prohlédl a nakonec jsem si odnesl pár šelakových desek v dokonalém stavu, přesně takové sako jaké už jsem dlouho sháněl a také jsem našel vidličky na ústřice, které zase shání taťka. Váhal jsem nad čajovým servisem pro dvanáct osob (jak pošetilé, že ano, když čaj o páté dnes skoro nikdo nepije a když ano tak chce „pořádný hrnek“) a zkusil jsem pár kožichů, ale žádný mi nepadl, tak snad příště…

Jestli máte rádi staré věci a chystáte se do Berlína, tak se na bleší trh v Mauerparku určitě podívejte. Je otevřen každou neděli po celý rok a opravdu stojí za to! A nezapomeňte si s sebou vzít tašku na nakoupené věci a hodí se i rukavice, protože po chvíli přehrabování se bednou starého porcelánu budou vaše ruce vypadat, jako kdybyste se hrabali v záhonu. A pak si můžete sednout nebo lehnout ve zbývající části parku, kde si Berlíňané dělají pikniky, grilují, nebo se dívají na vystupující umělce...

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

čtvrtek 27. října 2011

KaDeWe


Photobucket

KaDeWe - Kaufhaus des Westens neboli Obchodní dům západu. Ten název je – bohužel - velmi trefný. Když jsem do něj vkročil, připadal jsem si jako kdybych před třiceti lety přijel z východního bloku na západ.

V přízemí kromě luxusních butiků jako Chanel, Dior, Hermès, Prada, Louis Vuitton nebo Burberry najdete kosmetiku a parfémy značek, jaké vás jen napadnou… Dále spoustu věcí, které u nás běžně k dostání nejsou a nebo nemáte na výběr. Holicí štětky a mýdla na holení, hřebeny z rohoviny, doplňky do koupelny jako misky na mýdla, všiml jsem si i nůžtiček a vosku na knír.

V prvním patře najdete pánskou módu a doplňky, ve druhém dámskou, ve třetím oblečení pro děti, dámské spodní prádlo a věci do koupelny. Ve čtvrtém pak bytové doplňky, nádobí, příbory, drobné elektrospotřebiče, v pátém patře knihy, cd a dvd, zavazadla, hračky a co mě nejvíce zaujalo a potěšilo – papírnictví. A neprodávají tam jen školní sešity, pár tužek, jeden druh toho nejlevnějšího inkoustu (který můj babička používá při praní záclon) a kancelářské potřeby. Tady mají papírnictví, jaké si já pod slovem papírnictví představím. Našel jsem tu svůj oblíbený dopisní papír G. Lalo, který je u nás nesehnatelný, výběr kvalitních inkoustů, kazety na dokumenty nebo psací potřeby, nádherné zápisníky vázané v kůži…

Šesté patro je věnováno lahůdkám. Co mě padlo do oka hned při příchodu bylo oddělení čajů a regál plný zavařenin a marmelád mé oblíbené značky Tiptree. Dále tam najdete uzeniny, těstoviny, hořčice, koření, pečivo – prostě pochoutky ze všech koutů světa. A také bar s občerstvením, obchod s tabákovými výrobky a velký výběr časopisů z celého světa. V sedmém patře se nachází luxusní Le Buffet – jak už název napovídá, hosté si sami naberou to, na co mají chuť a k tomu mají výhled na celý Berlín.

Ten výběr zboží je ohromný. Spoustu vecí u nás neseženete a když ano, jsou předražené. Nedávno o tom psal Martin Váša na InVogue. Spousta značek ani jednotlivých modelů oblečení u nás nejde sehnat a to nemluvím o tom ostatním. A občas si chci u některých věcí připlatit za kvalitu a to u nás někdy jde jen těžce nebo vůbec nejde sehnat něco jiné než to „obyčejné“. Například ty misky na mýdla. Řeknete si, že je to kravina. Já se kvůli nim také nezblázním, ale proč bych měl být nucen koupit si tu hnusnou plastovou, co u nás mají v každé drogerii nebo jít do Ikea? A dopisní papír? Zkuste se na něj v papírnictví zeptat a uvidíte. Nebo inkoust. Ten levný za nějakou dobu vybledne. Dobrá, něco se u nás dá sehnat na jít na internetu, ale není pohodlnější zajít někam v centru, kde to mají všechno pohromadě?

Obchodní dům KaDeWe najdete na Tauentzienstraβe 21-24, zastávka metra U 1, 2 nebo 3 Wittenbergplatz. Při východu ze stanice jej nemůžete přehlédnout. A pak můžete pkračovatt dál po nákupní třídě Kurfürstendamm.

pondělí 24. října 2011

Pánská pasáž - Konečně něco pro muže


Photobucket

Možná už jste už zaregistrovali Pánskou pasáž v Rathově pasáži, do které můžete vstoupit z ulice Na Příkopech nebo z Ovocného trhu. Koncept se mi líbí: obchody a služby věnované pánům. Nejvíc mě zaujal Le Premier, který prodává košile na míru a pánské doplňky.

Tento obchod se mně zalíbil už tím jak vypadá nebo spíše tím, co nabízí. Připomíná mi Herrenausstatter z dob Rakouska-Uherska; obchody, které vedly veškerou výbavu, jakou mohl elegantně oděný muž potřebovat. Tady tomu není jinak. Sice je to malý obchůdek, ale nabízí všechny potřebné doplňky a je věnovaný pouze pánům. A to u nás snad ani není, ne? Všude jsou muži až ti druzí. Pánské oddělení je vždycky až vzadu, v desátém patře, anebo si dělí podlaží s dětmi.

Základem sortimentu jsou košile, které vám ušijí na míru. Můžete si vybrat ze spousty druhů a vzorů bavlněných látek (žádné směsi polyesteru, ve kterých se v létě uvaříte), můžete si vybrat tvar límečku a manžet, knoflíky, barvu obšití knoflíkových dírek, kontrastní barvu rubu límečku a manžet a také si můžete zvolit, kam si chcete nechat vyšít monogram. Základní model vyjde asi na 1.800,- což je skvělá cena v porovnání s běžnou konfekční košilí. Určitě si tam aspoň jednu nechám ušít, abych se na vlastní kůži přesvědčil! :)

Další jsou boty. Loake, dodavatel britského královského dvora a ručně šité, celokožené boty americké značky Allen Edmonds. Mají je až do velikosti 48 nebo snad 50 a stojí asi pět tisíc. Já jsem si nedávno jedny boty této značky pořídil a jsem spokojený. Už mi chybí jen ty cedrové napínáky, které z boty vysávají pot a pach a drží jí správný tvar.

V Itálii ručně šité hedvábné kravaty, lehounké šály, nádherné manžetové knoflíky z Francie, hedvábné kapesníčky, kožené opasky, barevné tkaničky do bot, barevné ponožky, samovázací motýlky, kšandy a kožené tašky Estime, ale třeba i „neviditelná“ trička pod košile či návleky na saka, aby se při převozu v kufru nezmačkala, – to vše naleznete v sortimentu Le Premier. A prý chystají i šití obleků a barevných kalhot na míru.

Já jsem z tohoto obchodu nadšený. Konečně něco pouze pro muže! A majitel obchodu Jakub Lohniský (který je autorem blogu Muži v Česku) vypadá, že pánské módě rozumí. Já jsem toho názoru, že pánské oblečení a doplňky by měl prodávat muž. Ví o čem mluví už proto, že ho sám nosí. A nikdy nezapomenu na to, jak můj taťka mohl nechat oči na bujně obdařené prodavačce, která mi nutila příliš velkou bundu a já ji pak musel celou zimu nosit a vypadal v ní jak strašák.

V Pánské pasáži mělo být mimo jiné holičství Thomas's Barber Shop, ve kterém měli holit břitvou. Místo něj tu však najdete kadeřnictví Franck Provost, o kterém už psali na InVogue. Já jsem zvědavý na avizované vídeňské c. a k. dvorní krejčovství Knize, které tu má mít pobočku a u kterého šije například Kníže ze Schwarzenbergu. Jestlipak budou mít i v Praze maketu koně pro zákazníky, kteří si chtějí nechat ušít rajtky? :D Spíš bych ale řekl, že tam budou prodávat jen svoji konfekci…

Obchod naproti Le Premier, kde prodávají například Polo Ralph Lauren, je mi nesympatický, a to jsem ani nemusel vkročit dovnitř. Prodavačky se zrovna nepřetrhnou a že by byly motivované se také říct nedá. Ani nevypadají tak, jak bych u prodavaček Polo Ralph Lauren čekal. A to jak na mě několikrát blbě čuměly, ukazovaly prstem nebo se „nenápadně“ smály je nepřijatelné. Ale abych jim nekřivdil – umí být i hbité. To když přijde zákazník pár minut před zavírací dobou. Rychlost jakou ho vyhodí, je nevídaná.

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

čtvrtek 20. října 2011

H&M a Versace Lookbook je tady


Photobucket

Photobucket

Photobucket

A nejen to. K dispozici jsou i fotky jednotlivých produktů a ceníky. Co mě nepřekvapilo (bohužel), že ceny "na západě" budou opět nižší, někdy až o několik set Korun. Ale na druhou stranu mám možnost si ty kousky nakoupit tady v Berlíně :) Více informací najdete TADY.

Já bych si rád zkusil ty kožené kalhoty a bral bych k nim i ten opasek, šortky a bundu. A vzal bych si i ten náramek. Růžový oblek se mi moc líbí, nosil bych ho i s těmi botami a růžovou košilí. A to smokingové sako je velmi elegantní a líbí se mi hranatý střih límce a já bych je bral všemi deseti. A to tílko musím určitě mít. Připomíná mi kolekci Versace z minulé zimy, která byla úchvatná.

Kromě toho najdete v kolekci například ještě tyrkysové kalhoty a košili, tričko, košili, kalhoty a boxerky s černobílým geometrickým vzorem... Však se podívejte sami.

P.S. Na Polyvore jsem našel ještě kabát s kožen(kov)ými rukávy a klopami...

středa 19. října 2011

To pravé pro dokonalé oholení


Photobucket

Pro muže může být těžké najít ty správné přípravky na holení, zvláště když máte ve většině drogerií na výběr mezi několika málo značkami. Některé po použití pálí, dráždí, nehydratují, objevují se „červené tečky“… Pánové mi určitě budou rozumět ;)

Nedávno jsem objevil krém na holení a balzám po holení od Institut Karité a okamžitě jsem si je zamiloval. Na první pohled mě zaujal obal. Myslete si, že je to ode mě povrchní, ale když už něco používám (skoro) denně, tak chci, aby to kromě praktické funkce i hezky vypadalo, a to se dnes vidí málo kde. Alespoň podle mého vkusu.

Našel jsem negativní ohlasy týkající se pěny, která prý nejde vytvořit, tak jsem trochu zapochyboval. Ale ukázalo se, že to byl nesmysl – stačí vzít štětku, namočit ji v horké vodě a je to. Nějak se ten krém přece napěnit musí, že ano. A když něco neumím, tak nebudu tvrdit, že to nejde a že se mi to kvůli tomu něco nelíbí.

Holicí strojek po krému dobře klouzal a co je nejdůležitější – po oholení nebyla pokožka suchá, podrážděná ani nepálila. Byla hladká, hebká a díky obsahu bambuckého másla hydratovaná a zklidněná. Cítil jsem se svěže a přitom ten krém nemá žádnou agresivní vůni; voní decentně a nevtíravě. Potom jsem použil balzám a pleť mám jemnou ještě několik hodin po oholení. Neobsahuje alkohol takže nepálí a hned se vstřebal, takže mi na pokožce nezůstala takováto mastná vrstva, která jde u některých balzámů ještě dlouho cítit. Voní stejně příjemně jako krém na holení a opět díky vysokému obsahu bambuckého másla hydratuje, což se v tomto nevlídném počasí zvláště hodí. Takže žádné svědění a pálení hned jak vyjdete z domu.

Krém na holení asi nebude pro ty, kteří jsou zvyklí na pěnu nebo gel, který si vymáčknou na prsty, pak si jej rozetřou po tváři a během chvilky jsou oholení. Je třeba použít štětku, což může někomu chvíli trvat – chce to halt trochu cviku – ale mně to za to stojí. Balzám po holení můžu doporučit všem, je lepší než kterýkoliv, který jsem doteď měl.

A ke štětkám na holení: zapomeňte na syntetické štětiny. Jde to s nimi špatně, chce to štětiny z jezevce, ze kterých se štětky na holení obvykle vyrábí. A když už jsem si kupoval přípravky Institut Karité, vzal jsem si rovnou i štětku Tweezerman (vůbec jsem nevěděl, že je dělají!) a jsem s ní spokojený.

Cena se může zdát vyšší, ale dobré věci něco stojí. Balzám se prodává v balení 250 ml, což je hodně. Stačí jej nanést jen trochu, takže jistě dlouho vydrží. V Česku můžete kosmetiku Institut Karité koupit u Profimedu.

úterý 18. října 2011

Vlněné sako


Photobucket

Photobucket

Ať už hnědé, šedé nebo černé, či trendy červené, vínové nebo hořčicové či kostkované nebo se vzorem... Vlna zahřeje a můžete je různě kombinovat. Můj ideál sportovně elegantního blejzru vystihl například Michael Bastian ve své aktuální kolekci pro Gant a moc se mi líbí i to z H&M. Vyvolávajíá ve mně představy anglických honů a procházek po lesích.

Aneb i za nevlídného počasí můžete být v teple a zároveň vypadat elegantně, ne?

pondělí 17. října 2011

Berlín!


Photobucket

Už pár dnů jsem v Berlíně! V zimním semestru tady budu navštěvovat Freie Universität! Po nekonečném hledání ubytování jsem konečně našel podnájem v Kreuzbergu, takže nakonec bydlím přesně tam, kde jsem chtěl. Škola je obrovská a jsou tu ještě větší byrokrati než na UK v Praze, ale po čtyřech hodinách jsem se zvládl imatrikulovat.

Zatím se tady rozkoukávám, Berlín je obrovský a už mám v plánu spoustu věcí! Nedělní blešák v Mauerparku, sekáč, který jsem objevil díky Evičce, Olympijský stadion, zoologickou zahradu, Museuminsel, ... a samozřejmě párty, že jo :) Už se na to těším!

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

sobota 15. října 2011

Co přinesl letošní Designblok?


Photobucket

V milých letech jsem Designblok nestihl, ale letos už jsem si jej už nemohl nechat ujít. A musím říct, že se moc povedl. Expozice ve Šporkovském paláci byly úchvatné. Líbilo se mi, jak si vystavovatelé poradili se starobylými interiéry paláce a buďto se je nesnažili zakrýt vůbec, což působilo krásným dojmem, anebo komunisty zprzněné místnosti na úplně přetvořili k obrazu svému. A že v jedné místnosti najdu travnatý dvorek s chodníčkem a záhonem, v další to bude vonět jehličím a připomínat lesík, nebo že v jedné bude biograf a popcorn, jsem opravdu nečekal.

Photobucket
Studio Pirsc Porcelain

Photobucket
Preciosa Lighting

Photobucket
Úplety a další oblečení, inspirované tradičním venkovským oblečením a lidovými kroji Moniky Novákové se mi moc líbily.

Photobucket
Šperky s perlami značky Antipearle prezentované v šedé kouli

Photobucket
Anamor Prokop. Design oděvu a šperku

Photobucket
Časopis Reflex promítal akty všude po stěnách a na podlaze.

Photobucket
Značka Chatty předváděla svoje oblečení v kulisách řeznictví. Nejvíc mě pobavily na stěně visící salámy z džínoviny :D

Photobucket
Skleník či designové svítidlo? Účelem je pěstovat si bylinky přímo v kuchyni. Tento skleník bude vyráběn jen v omezeném počtu kusů a vyjde vás na asi 30.000 Korun. Je to bezesporu nápaditý kousek, stejně jako byla i místnost, upravená jako dvorek. Podlahu pokrýval trávník a kolem stěn byla tu a tam květina.

Photobucket
Deers už vyrábí kromě jejich klasicklých třpytivých a vyzdobených broží, náušnic či čelenek i decentnější doplňky pro muže. Na Designbloku sice žádné neměli, ale rádi vám je udělají na zakázku, takže si je můžete nechat vyrobit podle vlastních představ. Někdy to musí také zkusit, protože brože jsou zajímavý pánský doplněk, který je in, a ty od Deers jsou krásné!

Photobucket
ABA reklama představila spoustu nápaditých předmětů každodenní potřeby jako tato rádia, která vypadají jako gumově hračky pro děti, podobné hodiny, budíky či náramkové hodinky. Opravdu hrají! :)

Photobucket
Myslím, že Michala Býma už moc představovat nemusím. Svoje návrhy zhotovuje z kvalitních, těžkých látek a na Designbloku předvedl jeden ze svých kousků pomocí videa na iPadu a nasvícení modelu laserem.

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket
Posedlí mě opravdu pobavili. Už jen ten posed! Jedná se o spolek kamarádů, kteří jsou – jak už název napovídá – posedlí posedy a jejich cílem je, aby byl posed v každé domácnosti a aby tak tím zvýšili popularitu posedů. A jejich kovový posed, který se dá asi za 200 Korun koupit je prý druhá nepraktičtější věc na světě a má nekonečno užití! :D

Photobucket
Helena Fejková na Designbloku představovala novou parfémovou vodu pro muže. K vyzkoušení jsem se ale přes novináře a televizi nedostal a pak už mi nezbýval čas. Škoda. Na parfém české návrhářky pro pány jsem zvědavý…

Photobucket
Novesta představila novou kolekci bot a mě zaujaly především barevné gumáky. Prý chystají i rozšíření pánského sortimentu, tak jsem zvědavý.

OdkazPhotobucket

Photobucket
A na závěr Adidas Originals. Zvolili netradiční představení nové kolekce Jeremyho Scotta na panáčcích z Lega, kteří byli vyrobeni z papíru a zasazeni do městské džungle. Ta byla také jednou z hlavních inspirací Jeremyho Scotta pro vytvoření této kolekce.

Mrzí mě, že jsem si nestihl prohlédnout veškeré expozice, ale některé mě velice zaujaly nebo mile překvapily. Letošní Designblok se moc vydařil a nezaostával ani Designblok Dreft Fashion Week. Na to, že šlo o první ročník, byl profesionální a na světové úrovni, a já už se těším na další ročníky!